Kurier. Notatki z terenu nr 8/2022

2022

Kujawy i Ziemia Dobrzyńska

Kurier nr 8 /2022 dostępny jest już w Kowalu,Włocławku, Lubieniu Kujawskim, Kłóbce, Skępem, Lipnie i w wielu innych miejscowościach. Pytajcie o Kuriera w swojej bibliotece, domu kultury, urzędzie!

 
Tematem przewodnim ósmego numeru naszego nieregularnika Kurier. Notatki z terenu są inicjatywy oddolne. Prezentujemy kilka przypadków oddolnych fenomenów kulturowych, między innymi rozmowę z Zygmuntem Pawłowskim, lutnikiem-samoukiem, tekst poświęcony szkolnemu muzeum w Czernikowie, prezentacje spacerów lokalnych, prowadzone przez działających oddolnie: Andrzeja Dominowskiego w Lubieniu Kujawskim, Bożenę Ciesielską w Skępem i Mirosławę Stojak we Włocławku.
 
Kontynuujemy również tematykę poświęconą kulturze kinowej. W bieżącym numerze to arcyciekawy wywiad z profesorem Waldemarem Kuligowskim pt. „Kino, czyli zapasowy wszechświat. O tym, dlaczego od ponad 100 lat chodzimy do kina. O konkurencji telewizji. O tym, jak oglądamy filmy. I kto wygrywa: Bergman czy Batman?”. O kinie opowiada również Antoni Gatyński, były kinooperator nieistniejącego już kina Brzask w Skępem, w rozmowie z Bożeną Ciesielską.
 

Nie mogło zabraknąć także literatury. W niniejszym numerze na czytelników czeka poezja z dwóch stron Wisły: Lipnowskiej Grupy Literackiej oraz włocławskiej „W Zakamarkach Duszy”. Przedstawiamy także kolejny, czwarty odcinek „Podwórka” Anny Marcinkowskiej.

Zapraszamy do lektury!
Fundacja Ari Ari

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.