Wędrowna wystawa „Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny (2024)” jest opowieścią o działalnościach kulturowych, codziennym praktykowaniu i aktywności społecznej skupionej na kulturowym dziedzictwie (materialnym i niematerialnym).
Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny: „Ziemia Gorzowska, obiekt kolekcjonerstwa:
1. Dokumentacja przeszłości przed i o kryzysie po1945 roku.
2.Zainteresowanie historią i muzealnictwo po 1990 roku.
3. Witnicka Szkoła Dziedzictwa Zbigniewa Czarnucha.
4. Muzeum Browarnictwa w Witnicy jako fenomen.
5. Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji.
6. Regionalna Izba Tradycji w Witnicy „Żółty Pałacyk”.
7. Prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego płk Czesława Chmielewskiego.
8. Workshop Witnica 2024.
Wystawa powstała jako pretekst i katalizator lokalnej działalności kulturowej, czyli powołania wspólnej aktywności – Fundacji Instytut Dialogu im. Zbigniewa Czarnucha, z udziałem trzech różnych form działalności muzealnej w Witnicy:
- Izba Pamięci Regionalnej „Żółty Pałacyk”, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Witnicy oraz Miasto Witnica,
- Muzeum Historii Browarnictwa, prowadzone przez przedsiębiorstwo „Browar Witnica”,
- Muzeum Oręża Polskiego, muzeum prywatne.
Wspólna działalność instytucjonalna ma pozwolić na szersze udostępnienie lokalnych muzeów i ich szerokiej działalności – odwiedzającym, jak stworzyć możliwość absorpcji środków na realizację projektów, wraz z działalnością o charakterze transgranicznym.
Współtworzący wydarzenie: Robert Piotrowski, czyli Dom Historii Miasta – Gorzów – Landsberg, Maciej Dudziak, Komisja Etnograficzna Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Zakład Turystyki i Rekreacji Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Miasto i Gmina Witnica, Miejski Dom Kultury w Witnicy, Pracownia Aktywności. Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie, Landsberg Verein 2, Zajazd Jeleń, Fundacja Ari Ari
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024