Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny (2024)

2024

Polska

Kontynuujemy popularyzowanie unikalnych zjawisk kultury, zachowywania zanikającego folklor, upowszechnianie wiedzy o tradycjach, obyczajach i podtrzymywaniu kultury ludowej. W 2014 wspólnie z twórcami ludowymi i organizatorami małych, prywatnych i społecznych muzeów zrealizowaliśmy kolejny cykl zajęć w ramach działalności Wędrownego Uniwersytetu Etnograficznego (WUE).

Od początku działania WUE realizujemy programy integrujące. Nasze seminaria są zawsze spotkaniem, współpracą, wspólnym działaniem różnych pokoleń i środowisk lokalnych. W 2024 spotkaliśmy się z kilkudziesięcioma kolekcjonerami i muzealnikami prywatnymi z całej Polski. Tworzą jedno z najciekawszych i fascynujących zjawisk kulturowych: chronią, przechowują i uświadamiają jak ważne dla wspólnoty jest kulturowe dziedzictwo.

Działamy w małych miejscowościach, lokalnych wspólnotach, oddalonych od dzisiejszych „centrów”. Popularyzujemy działalność twórców, animatorów, lokalnych działaczy kultury, równocześnie lokalne społeczności. Dziedzictwo kulturowe jest ponadczasową wartością i oddziałuje, dopóki są ludzie, którzy podtrzymują jego znaczenie. Czy są to zwyczaje, praktyki muzyczne, rękodzielnicze, obrzędowe, czy opowieść, wspomnienie, przydrożna kapliczka, krajobraz, mural, drzewo, fotografia, garnek, rower… Dziedzictwo żyje, gdy jest wspólne i dostrzegane.

Jak i w poprzednich latach, i w tym roku wspólnie przeprowadziliśmy wędrowne wykłady i wystawy skupione na niepowtarzalnych i oryginalnych kolekcjach. Jak zawsze, zależy nam na popularyzowaniu działalności łączących ludzi i społeczności. Wierzymy w ponadczasową wartość spotkań, które dostarczając poczucia przynależności do wspólnoty. Wiemy, że praca z dziedzictwem kulturowym jest jednym z najlepszych sposobów tworzenia tego poczucia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.