Wędrowna wystawa

2016

Mazowsze

Projekt pt. Wędrowna wystawa. Kultura tradycyjna w małych muzeach na Mazowszu, to cykliczne spotkania z małymi prywatnymi i społecznymi muzeami.

Pomysłem przewodnim było opracowanie jednej wystawy z kilkunastoma muzealnikami, podczas warsztatów realizowanych wspólnie z młodzieżą. Spotkania przybrały formę praktycznych zajęć z edukacji historycznej i medialnej, muzealnictwa oraz wystawiennictwa (szczególnie form multimedialnych). Efektem końcowym było przygotowanie wystaw wędrownych, mających swoje specjalne wernisaże w muzeach uczestniczących w projekcie. Wystawa, którą zatytułowaliśmy Wędrowna tradycja,  przygotowana została w formie aplikacji mobilnej, pozwalającej widzom na poznawanie historii i funkcji poszczególnych eksponatów, w multimedialnej wersji. Wędrowna tradycja  przedstawia niezwykłe przedmioty kultury tradycyjnej, rzadko pokazywane, często nieznane, pochodzące ze zbiorów prywatnych muzeów z Mazowsza.

Wystawa Wędrowna tradycja jest projektem popularyzującym nieznane przedmioty, dokumenty i artefakty muzealne związane z tradycyjną kulturą Mazowsza. Prezentując różnorodne i nietypowe przedmioty, znajdujące się w kolekcjach małych, lokalnych muzeów, chcemy zachęcić do zapoznania się z  ich fascynującymi historiami. Wystawa powstała jako efekt współpracy kilku muzeów z Mazowsza, z których pochodzą eksponaty udokumentowane w technice 3D i zamieszczone w multimedialnej aplikacji.

O aplikacji (do ściągnięcia na urządzenia mobilne)
Multimedialna aplikacja „Symbole Walczące” pozwala przenieść muzealne eksponaty w wirtualną przestrzeń.  Dzięki cyfrowym metodom wystawienniczym i archiwizacyjnym, opowieść o tych przedmiotach staje się czymś więcej, niż tylko oglądaniem. Prezentacja dokumentacji, błyskawiczne odniesienia do zasobów cyfrowych, umożliwiają poznawanie nie tylko historii, ale i rozmaitych kontekstów muzealnych rzeczy. Mobilna aplikacja wzbogaca doświadczenia podczas zwiedzania, które można odbywać o każdej porze i w dowolnym miejscu.

1. Prywatne Muzeum Regionalne Bożeny i Wojciecha Prus – Wiśniewskich w Górze Kalwarii.
– rzeźba ludowa, Piwosz,
– harmonia z cyrku,
– ul dominikański, XIX w.,
2. Biograficzne Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie
– kopie rysunków Andriollego,
3. Centrum Historycznego Ziemi Karczewskiej „Stara Plebania” w Karczewie,
– maszynka do pieprzu,
4. Skansen w Kuligowie nad Bugiem
– lampa powozowa,
– kowadło kowalskie,
– sieci rybackie,
5. Galerii Instrumentów Folkowych Grodzisk Mazowiecki
– lira korbowa,
– akordeon,
– cymbały,
6. Muzeum Kurpiowskie w Wachu
– frywolitki,
– palma [minitaura]
7. Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy
– obrusy XIX w.,
– nakrycia i kapy,
8. Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie
– drobny sprzęt rybacki,
9. Muzeum Wisły w Wyszogrodzie
– wiosło rybackie
10. Muzeum Gwizdka w Gwizdałach
– zabawki ludowe – gwizdki,
11. Izba Pamięci w Zespole Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara „Rudego” w Lubieniu Kujawskim
– czwórniak „siwak”, wyroby garncarskie.

Organizator: Fundacja Ari Ari

Współpraca: Studio Tyflografiki TYFLOGRAF

Finansowanie:
Województwo Mazowieckie, w ramach zadania pt. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego 2016
Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2016

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.