Wędrowna wystawa: Symbole Walczące

2016

Dolny Śląsk i Wielkopolska

Symbole Walczące to projekt edukacji historycznej i medialnej, który realizujemy wspólnie z muzealnikami oraz młodzieżą z mniejszych i większych miejscowości od 2014 roku. Organizujemy warsztaty i spotkania, których efektem są wystawy złożone z pamiątek, przedmiotów, dokumentów i artefaktów kolekcjonerskich, zgromadzonych w muzeach.

Projekt
Chcieliśmy zainspirować do oryginalnych odpowiedzi – przygotowania wystaw i prezentacji, które będą nie tylko edukacyjnym doświadczeniem i promowaniem małych muzeów, ale staną się prawdziwym kulturalnym wydarzeniem w miejscowości i w regionie. Realizacja projektów wystaw (opracowanie graficzne i merytoryczne) przez uczestników projektu: młodzieżowe zespoły i muzealników. Przedstawienie wybranych i skatalogowanych Symboli Walczących z poszczególnych kolekcji muzealnych:

Metody
Podczas tegorocznej edycji pracowaliśmy z muzealnikami głównie z terenów Dolnego Śląska i Wielkopolski. W każdej z partnerskich placówek zrealizowaliśmy warsztaty dla młodzieży i muzealników skupionych wokół wybranego do wystawy przedmiotu. Młodzież poznając przeszłość pamiątek muzealnych oraz ich właścicieli mogła jednocześnie zagłębić się w historię swojego regionu. Opiekunowie mogli, między innymi przeanalizować dostępność swoich placówek pod kątem potrzeb specyficznych grup odbiorców, poszerzyć oraz uzupełnić wiedzę z zakresu katalogowania i archiwizacji.

1. Izba Pamięci w Malczycach [rozbita filiżanka, Rodzina Antoszewskich]
współpraca: Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc

2. Oleśnicki Dom Spotkań z Historią w Oleśnicy [liniał do rysowania pięciolinii wraz z futerałem, Edmund Kwaśniewski]
współpraca: Małe Muzeum Ludowe w Marcinowie, Kino Spirala w Oleśnicy

3. Muzeum Josepha Wittiga, Nowa Ruda [kronika Nowej Rudy, Joseph Wittig]
współpraca: Muzeum Sowiogórskie w Ludwikowicach Kłodzkich

4. Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi [medal z Józefem Piłsudskim, Rajmund Hałas]

5. Skansenik w Tomisławiu [obraz z królową Jadwigą, wręczony parafianom z Kunovej przez Prymasa Polski w 1935, historia rodziny Urbaniaków (rodzina ze strony matki p. Szczepana Chmielowca), emigrantów z Bośni]
współpraca: Fundacja Dawne Rzemiosło w Tomisławiu i Osiecznie

Efekty
Powstała multimedialna ekspozycja pt. Biografie symboliczne. Prezentuje pamiątki osobiste oraz nietypowe zabytki, nie prezentowane wcześniej szerokiej publiczności.

Wystawa: Biografie symboliczne
„Poprzez wystawę chcieliśmy pokazać symboliczne znaczenie przedmiotów tworzących naszą codzienność. Ich esencję, głęboko zakorzenioną w materialnej strukturze rzeczy. Życie przedmiotów, często związane z osobami ich używającymi, kiedyś się kończy. Wtedy najczęściej zostają wyrzucone na śmietnik historii. Niekiedy jednak ich los jest inny – trafiają do kolekcji i zbiorów muzealnych, stając się materialnym świadkami minionych wydarzeń. Opowiadają o życiu swoich właścicieli, składają się na ich symboliczną biografię”. Na wystawie zobaczyć będzie można m. in. pamiątki osobiste oraz nietypowe zabytki, nie prezentowane wcześniej szerokiej publiczności m. in. obraz z królową Jadwigą, pamiątkową filiżankę z wizerunkiem Malczyc, liniał, medal okolicznościowy oraz kronikę Nowej Rudy.

Wystawa mobilna: Biografie symboliczne [do pobrania na urządzenia mobilne]
Multimedialna aplikacja „Symbole Walczące” pozwala przenieść muzealne eksponaty w wirtualną przestrzeń. Dzięki cyfrowym metodom wystawienniczym i archiwizacyjnym, opowieść o tych przedmiotach staje się czymś więcej, niż tylko oglądaniem. Prezentacja dokumentacji, błyskawiczne odniesienia do zasobów cyfrowych, umożliwiają poznawanie nie tylko historii, ale i rozmaitych kontekstów muzealnych rzeczy. Mobilna aplikacja wzbogaca doświadczenia podczas zwiedzania, które można odbywać o każdej porze i w dowolnym miejscu.

Organizacja: Fundacja Ari Ari
Partnerzy: Dom Muzeum Josepha Wittiga w Nowej Rudzie, Izba Muzealna w Malczycach, Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, Skansenik Tomisław
Współpraca: Room33, Qrtag
Finansowanie: Muzeum Historii Polski w ramach programu pt. Patriotyzm Jutra 2016

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.