Wędrowna wystawa: Powstanie Styczniowe 1863-1864 na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej
15.11.2024
Materiały wizualne

O wystawie

Wędrowna wystawa: Powstanie Styczniowe 1863-1864 na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej jest refleksją nad Niepodległością, tak, pisaną wielką literą. W 2024 roku spacerowaliśmy i podróżowaliśmy do wydarzeń z Powstania Styczniowego na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej i ich współczesnego doświadczania.

Wędrowna wystawa jest propozycją odwiedzenia kilkudziesięciu miejsc na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej „pamiętających” wydarzenia, nadzieje i emocje sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat. Równocześnie to także propozycja do refleksji i rozmowy o pamięci, upamiętnianiu i tworzeniu „wspólnoty pamiętającej” o swojej przeszłości i ludziach, którzy walczyli o wspólną Niepodległość.

Zapraszamy do poznania miejsc, bohaterów i wydarzeń, zarówno jako opowieści obrazowanej mapami, archiwalnymi zdjęciami, jak i do bezpośredniego spaceru proponowanymi, czy ułożonymi przez siebie trasami.

Wędrowna wystawa jest niezmiennie zaproszenie do tworzenia tras spacerowych z nieoczywistych perspektyw, różnych wrażliwości, opowieści i historii. Także w swoistej odpowiedzi na współczesne refleksje historiozoficzne: „Powstanie, mimo że ujęło Kujawy, tak rzadko jest opisywane przez współczesnych historyków”[1].

Zapraszamy wspólnie z współautorami spacerów i opowieści, znakomitymi przewodnikami, którzy oprowadzali po fascynującej historii i niezwykłych krajobrazach:  Arkadiuszem Ciechalskim, Bożeną Ciesielską, Andrzejem Dominowskim, Piotrem Lewandowskim, Władysławem Małkowskim, Izabela Maciejewska, Mrosławą Stojak, Henrykiem Wasilewskim, Tomaszem Wąsikiem, Michałem Wiśniewskim, Małgorzatą Woźniak.

Wędrowną wystawę: Powstanie Styczniowe 1863-1864 na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej zrealizowaliśmy w ramach projektu „Wędrowne wystawy: Powstanie Styczniowe 1863-1864”, dofinansowanego o ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Fundacja Ari Ari

[1] „Kilka słów o Powstaniu Styczniowym 1863-1864 na Kujawach”, oprac. Bartłomiej Grabowski, na podstawie publikacji dotyczących powstania styczniowego pod. red. Sławomira Kalembki, http://kruszwicahistoria.blogspot.com/2016/01/kilka-sow-o-powstaniu-styczniowym-1863.html (dostęp: 10.11.2024).

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.