Wędrowna wystawa: nasze kina

30.08.2022

Włocławek

Już 30 sierpnia 2022 roku o godz. 18.00 w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej kulturze filmowej. towarzyszyć mu będzie rozmowa z antropologiem kultury Waldemarem Kuligowskim pt. Kino, czyli zapasowy wszechświat oraz seans filmowy pt. Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (2020), reż. Pamela B. Green.

nasze-kina-baner

Już 30 sierpnia 2022 roku o godz. 18.00 w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej kulturze filmowej. towarzyszyć mu będzie rozmowa z antropologiem kultury Waldemarem Kuligowskim pt. Kino, czyli zapasowy wszechświat oraz seans filmowy pt. Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (2020), reż. Pamela B. Green.

GODZ. 18:00 – WĘDROWNA WYSTAWA: NASZE KINA.
OPROWADZI PO WYSTAWIE – KRZYSZTOF KIWALSKI

Pamiętacie nasze kino? To małe kino, do którego chodziło się w niedzielny poranek, a potem do cukierni na lody waniliowe. Albo w piątek wieczorem na randkę i nie miało znaczenia, jaki właściwie film „grają”. Seanse w „zakurzonej” ciemności, w dusznej albo zimnej Sali skrzypiącej deskami, ze zbyt głośnym dźwiękiem, z niewygodnym krzesłem, z widzem zasłaniającym uparcie ekran. Ale kino to miejsce magiczne. Ma swój kształt, kolor, dźwięk, zapach i smak.

Wędrowna wystawa: Nasze kina. To zbiór pamiątek i opowieści związanych z małymi kinami, jeszcze niedawno istniejącymi w każdej miejscowości. Po wystawie oprowadzi pasjonat Krzysztof Kiwalski.

Kino służy nie tylko do oglądania filmów. Jest również magicznym miejscem spotkań, nawiązywania i zacieśniania więzi społecznych, pierwszych randek, rodzinnych wypadów, wspominanych do dziś z rozrzewnieniem poranków filmowych po niedzielnej mszy, w pakiecie ze spacerem po parku i wizytą w cukierni.

Chcielibyśmy przypomnieć, jak ważnym miejscem były niegdyś nasze kina, przywołać historię niektórych, które działały w okolicy, pokazać wspomnienia tych, którzy je jeszcze pamiętają. Kino wprowadzało w magiczny świat poprzez tajemniczy wystrój: czerwone, ciężkie kotary, charakterystyczny zapach pasty do podłogi, ciemności wyostrzającej zmysły.

Historia „naszego kina” jest jednocześnie historią lokalną i zupełnie uniwersalną. Bo w każdy w małym i dużym mieście działało gdzieś „nasze kino”.

kolaz-nasze-kina

GODZ. 18:30 – KINO, CZYLI ZAPASOWY WSZECHŚWIAT,
PROF. DR HAB. WALDEMAR KULIGOWSKI

ROZMOWA Z GOŚCIEM

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć rozmowa z antropologiem kultury prof. dr hab. Waldemarem Kuligowskim (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) pt. Kino, czyli zapasowy wszechświat. O tym, dlaczego od ponad 100 lat chodzimy do kina. O konkurencji telewizji. O tym, jak oglądamy filmy. I kto wygrywa: Bergman czy Batman? Wspólnie zastanowimy się nad tym, czemu ludzie, mimo dostępności telewizji, VOD i streamingów internetowych, wciąż chodzą do kina.

Waldemar Kuligowski – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej na UAM w Poznaniu. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, juror nagrody Związku Producentów Audio-Video „Fryderyk”, członek wspierający Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.

nasze-kina-baner

GODZ. 19:00 BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY-BLACHE (2020), REŻ. PAMELA B. GREEN

SEANS FILMOWY

Po rozmowie z gościem, odbędzie się seans filmowy. Zapraszamy na film pt. Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (2020), reż. Pamela B. Green. To trzymające w napięciu śledztwo o pierwszej reżyserce filmowej.

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.

WSTĘP WOLNY!

Projekt Fundacji Ari Ari i Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku powstał w ramach projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny i Autorskie wystawy seniorów, współfinansowane w ramach programu EtnoPolska 2022 NCK, GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2,  EFS realizowane przez PCG Polska Sp. z o. o.  i TIT „ę” oraz ze środków Gminy Miasto Włocławek.

nasze-kina-baner

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.