Szlama Ber Winer. Bohater nieznany

30.11.2018

Izbica Kujawska, Chełmno nad Nerem, Grabów, Kutno, Łódź, Warszawa, Włocławek

Podążamy dalej próbując dokładniej poznać historię niezwykłego człowieka: Szlamy Ber Winera.

Opracowaliśmy i zrealizowaliśmy kolejną notację filmową pt.: Szlama Ber Winer. Bohater nieznany – opracowanie i realizacja Grzegorz Szczepaniak.

Powstał dokument upamiętniający życie i dokonania Żyda polskiego obywatelstwa, Polaka żydowskiego pochodzenia, ofiary hitlerowskich zbrodni.
Szlama Ber Winer [1911-1942] urodził się w Izbicy Kujawskiej, był uciekinierem z obozu zagłady w Chemie nad Nerem i jako pierwszy przekazał współpracownikom tajnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma, szczegółową relację z masowej zagłady Żydów i Romów w hitlerowskim obozie. Jego zeznania stały się pierwszą dokumentacją planowych zbrodni hitlerowskich w Polsce, przekazaną do publicznej wiadomości. Dokumentacja z wstrząsającymi zeznaniami dotarła dzięki żydowskiej konspiracji getta warszawskiego, współpracującego z polskim podziemiem, do rządu polskiego w Londynie.

Dokument biograficzny powstał na podstawie zgromadzonego materiału biograficznego i filmowego, dzięki wywiadom ze znawcami historii Żydów oraz Holocaustu na ziemiach polskich, biografii Szlamy Ber Winera, z inscenizowanymi scenami, rekonstrukcją realiów historycznych.

Zwiastun notacji: Szlama Ber Winer. Bohater nieznany

Podziękowania za pomoc w realizacji filmu:
Eleonora Bergman
Bartłomiej Grzanka

Scenariusz: Grzegorz Szczepaniak
Realizacja i montaż: Grzegorz Szczepaniak
Dźwięk: Grzegorz Szczepaniak

Współfinansowanie: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Fundacja Ari Ari 2018

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.