Spacery filmowe

2020 - 2021

Kowal, Skępe, Włocławek

Już niebawem ruszamy z cyklem wędrówek po Włocławku, Kowalu i Skępem, którego motywem przewodnim będą wspomnienia związane z małymi, nieistniejącymi już, lokalnymi kinami: Bałtyk, Polonia, Wisła, Sfinks, Słońce, DKF Ceramik, a także kinami Brzask i Kazimierz.

„No to teraz już oficjalnie – przedstawiamy projekt pt. Spacery filmowe”, realizowany przez Justynę Marcinkowską i Izę Trojanowską we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Ósemka” we Włocławku. Kinowe historie i współczesne kino. Przypomnijmy sobie, jak fajnie było w starym kinie, a kto wie, może stwierdzimy, że znów warto mieć swoje małe, lokalne kino?

„Pamiętacie nasze kino? Nasze małe kino, do którego chodziło się w niedzielny poranek z dziadkiem, a potem do cukierni na lody waniliowe. Albo w piątek wieczór, z sympatią pod rękę i nie miało znaczenia, jaki właściwie film grają. Seanse w „somnambulicznej” ciemności, w dusznej czy zimnej sali, skrzypiącej deskami przy krokach skradających się spóźnionych widzów, zbyt głośnym dźwiękiem docierającym z wysłużonych głośników, z niewygodnym krzesłem, głową człowieka w ramie ekranu, zasłaniającego uparcie prawy dolny róg. Kino, które pachniało popcornem i pastą do podłogi. Miejsce magiczne, rytualne, do którego wchodziło się niczym do świata cudów”.

Projekt pt. Spacery filmowe – nasze kino, współorganizowany przez Fundację Ari Ari w ramach programu Seniorzy w akcji, prowadzonego przez Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, ma na celu „stworzenie” (czy raczej odtworzenie) naszego kina – poprzez opowieści, wspomnienia, spisane historie i filmowe kadry, a wreszcie i wspólnie zorganizowane pokazy plenerowe, które, jak wydaje się, są dziś namiastką tego, czym był dawniej seans filmowy – przestrzenią spotkania, wspólnej zabawy i dyskusji.

Wraz z mieszkańcami Kowala, gdzie działało kino Kazimierz, mieszkańcami Skępego, gdzie istniało kino Brzask, oraz mieszkańcami Włocławka, gdzie we wspomnieniach mieszkańców zachowały się kino Bałtyk, kino Polonia, DKF Ceramik czy kino Wisła, staramy się przypomnieć nie tylko magię filmu, ale również magię kina. Takiego, jakim było kino dawniej – bliskiego niczym sąsiad, którego rozpoznajemy na ulicy po sposobie chodzenia.

Zebrane opowieści przedstawione zostaną w formie krótkiego filmu, zrealizowanego wspólnie z mieszkańcami. Materiały wideo, zdjęcia, a także spisane historie, do których nadsyłania serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających dawne kina, zostaną udostępnione również na stronie internetowej www.szlakikultury.ariari.org

Mamy nadzieję, że „odtworzenie” naszego kina będzie początkiem dla jego „stworzenia” na nowo. Zaprosimy bowiem mieszkańcy Kowala, Włocławka i Skępego także do organizacji seansów filmowych, które mogą stać się współczesną odmianą kina. Wiedzą na temat tego, jak zorganizować swój własny pokaz podzieli się twórczyni Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ósemka” we Włocławku, Iza Trojanowska. Być może magia małego lokalnego kina, którą uda nam się przypomnieć w trakcie projektu, zostanie razem z uczestnikami i znajdą się osoby, które chciałyby organizować pokazy filmowe w swoich miejscowościach w przyszłości?

Współpraca z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Ósemka” we Włocławku, Urzędem Miasta w Kowalu, Urzędem Miasta i Gminy w Skępem, Lipnowską Grupą Literacką.

Współfinansowane w ramach programu Seniorzy w akcji (2020) Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.