Spacerownik. Szlaki kultury

2024

Polska

Pomysł stworzenia wspólnej cyfrowej prezentacji kolekcji „małych muzeów” inspirowana jest fenomenem współczesnej kultury w Polsce, czyli pojawienia ponad kilku tysięcy prywatnych i społecznych muzeów i kolekcji. Małe muzea to centra kultury tworzone przez pasjonatów historii, fenomen od kilkunastu lat rozwijający się żywiołowo w całej Polsce (ponad 4000 małych muzeów. Znajdują się w nich niezwykłe, rzadkie i cenne zbiory, najczęściej nieudokumentowane i nieskatalogowane. Cyfrowa prezentacja wybranych muzealiów „małych muzeów” jest także elementem upowszechniania wiedzy o kulturowym i społecznym znaczeniu zasobów małych muzeów w Polsce (muzea, kolekcje, działalności muzealnicze ze statusem prywatnym społecznym nieformalnym, niepublicznym).

Projekt „Spacerownik. Szlaki kultury” jest częścią pilotażowego działania pt. Akcja – digitalizacja (2024), w ramach którego w 2024 udało się opracować i udostępnić cyfrowe wersje kolekcji i muzealiów 12 muzeów prywatnych, społecznych, niepublicznych. Kontynuujemy tworzenie e-katalogu zdigitalizowanych dóbr kultury polskiej. Równocześnie udostępniając zasoby kultury i rozwijając cyfrowe kompetencje odbiorców i twórców małych muzeów.

Udostępnimy i upowszechnimy działalność muzeów prywatnych i społecznych, stanowiących niezwykle ważne ośrodki kulturotwórcze i tożsamościowe dla lokalnych społeczności i polskiej kultury. Cyfrowy katalog prezentuje mało znane zbiory muzeów i kolekcji z całej Polski. W pilotażowej edycji udział wzięły:

Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Galeria 1001 Drobiazgów w Lesznie
Izba Pamięci w Lubieniu Kujawskim
Mirostowickie Zakłady Ceramiczne (Wirtualne Muzeum)
Muzeum Jazzu Adama Jędrzejowskiego w Ciechocinku
Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce
Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Muzeum Regionalne w Suszu
Muzeum Rzejowice 34
Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Muzeum Szkolne w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu
Muzeum Żołnierza Polskiego w Domosinie
Salka Muzealna w Iławie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.