Spacer po kulturowym miasteczku

15.08.2022

Skępe

Spacer autorstwa Bożeny Ciesielskiej to piesza wędrówka śladami wielu postaci kultury, których losy na przestrzeni historii splotły się z dziejami miasteczka. A po wycieczce kino plenerowe na skępskim rynku.
pocztowka-spacer-skepe
Małe miejscowości mają swoje nieodkryte tajemnice. W podróż po jednym z nich po raz kolejny zaprosiła regionalistka i przewodniczka Bożena Ciesielska.
 
Spacer po kulturowym miasteczku rozpoczął się na skępskim rynku, następnie dotarł do Borku, pod drewnianą werandę na terenie Zespołu Szkół w Skępem oraz do kościoła i klasztoru bernardynów w Skępem.
 
Trasa: Jan Biegański – Władysław z Gielniowa – Gustaw Zieliński i Wioska – Faustyn Piasek – Antoni Tężycki – Antoni Szałowski – Ewa Szelburg-Zarembina – Henryk Czarnecki – Jerzy Pietrkiewicz
pocztowka-tablica-skepe

W spacerze kulturowym w Skępem wzięło udział prawie 30 osób.

Projekt organizowany przez Fundację Ari Ari, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka”, we współpracy z Miasto i Gmina Skępe, @Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Skępem, Lipnowska Grupa Literacka, Małym Muzeum w Skępem i @Stowarzyszeniem Grupa Historyczno-Poszukiwawcza GUSTAW ze Skępego
___
Współfinansowane ze środków MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022 oraz @Autorskie wystawy seniorów, w ramach projektu grantowego „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” PCG Polska Sp. z o.o., finansowanego ze środków EFS POWER 2014-2020, z partnerem TIT „ę”
pocztowka-opisy-skepe

Po spacerze uczestnicy zostali zaproszeni na seans Wędrownego Kina Plenerowego, który odbył się na Rynku w Skępem. O godz. 20.30 rozpoczął się pokaz komedii pt. „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!” (2019), reż. Philippe de Chauveron, …czyli kontynuacji wielkiego hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”.

„Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów”.
 
W pokazie wzięło udział ponad 50 osób.
 
Seans organizowany przez Fundację Ari Ari, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka” z Włocławka, we współpracy z @Urząd Miasta i Gminy Skępe, @Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Skępem, Lipnowska Grupa Literacka, Małym Muzeum w Skępem i @Stowarzyszeniem Grupa Historyczno-Poszukiwawcza GUSTAW ze Skępego

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.