SPACER I KINO PLENEROWE: Włocławek, 26 września (sobota)

Szlak ewangelicki

26.09.2020

Włocławek

W najbliższą sobotę, 26 września 2020, zapraszamy do udziału w spacerze pt. Szlakiem ewangelickim we Włocławku, który zostanie poprowadzony przez znakomitego znawcę i badacza historii Włocławka, dr Tomasza Dzikiego. Początek o godz. 15.00, zbiórka u zbiegu ulic Kościuszki i Okrzei, przy budynku banku PKO.

Osadnicy z Zachodu, głównie niemieccy, najczęściej należący do kościołów ewangelickich, a także rodowici włocławianie, odegrali znaczącą rolę w rozwoju miasta. Podczas spaceru podążymy ich śladami, odwiedzając m.in. miejsca kultu, szkoły i fabryki założone przez ewangelików.

O godz. 19.00 w Przystani nad Wisłą, we współpracy z DKF Ósemka – kino w plenerze i świetny film pt. Kobieta idzie na wojnę (2018), w reżyserii Benedikta Erlingssona (Francja / Islandia / Ukraina).
Jest to przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami! „Kobieta idzie na wojnę” podbiła dziesiątki festiwali na całym świecie i zelektryzowała samą Jodie Foster, która wykupiła prawa do amerykańskiego remake’u filmu. Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów!

Zwiedzanie miasta i kino w plenerze są częścią projektów pt. Spacery lokalne 2020. Historie polsko-rosyjskie na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw, kontynuujących spotkania z trudnymi, ale ciekawymi i mało znanymi historiami Włocławka, pokazywanymi z nieoczywistych perspektyw. Trasa spaceru przygotowana została wraz z mieszkańcami, uwzględniając nie tylko różne wrażliwości, ale i różne wydarzenia, okresy historyczne i miejsca. Po zwiedzaniu zapraszamy, podobnie jak w poprzednich latach, na dobry film w plenerze.

W ubiegłym roku tylko w samym  Włocławku zorganizowaliśmy pięć różnych tras,  m.in.: szlakiem architektury modernistycznej, detal architektoniczny, śladami kultury żydowskiej czy Włocławek oczami podróżnego. W roli przewodników wystąpili historycy, pasjonaci i znawcy tematów, m.in.: Michał Pszczółkowski, Mirosława Stojak, czy Tomasz Dziki.

Do każdego spaceru przygotowaliśmy specjalne pocztówki. Projekt podsumujemy wystawą plenerową i publikacją pt. Spacerownik włocławski – specjalny zbiór tras spacerowych, z ilustracjami, pocztówkami i przewodnikiem po nieznanym Włocławku.

Spacer i kino w plenerze realizujemy w ramach projektu pt. Spacery lokalne. Historie polsko – rosyjskie na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej oraz z programu Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw.

Współpraca: Dyskusyjny Klub Filmowy Ósemka we Włocławku (DKF Ósemka) i OSiR we Włocławku.

Współfinansowane w ramach programu Otwarty konkurs 2020 Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz programu Patriotyzm Jutra 2020 Muzeum Historii Polski.

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.