SPACER I KINO PLENEROWE: Skępe, 5 września (sobota)

Historie skępskie

05.09.2020

Skępe

Fundacja Ari Ari, Urząd Miasta i Gminy Skępe, Dyskusyjny Klub Filmowy Ósemka we Włocławku oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczno – Poszukiwawcza GUSTAW ze Skępego, zapraszają na pożegnanie wakacji:

Spacer historyczny i kino plenerowe w Skępem
Sobota, 5 września 2020
 
o godz. 17.00 Spacer historyczny w Skępem, który poprowadzi Bożena Ciesielska, znawczyni historii lokalnej.
Start: 17.00, zbiórka na Rynku w Skępem.
Trasa: Kościelna – Rybacka – 1 Maja – Okopowa – Wymyślińska – Klasztorna.
W programie, między innymi: historia miasta i wielokulturowej społeczności, cmentarze żydowski i rzymskokatolicki, grobla i grodzisko Okop, kapliczka w Borku, zespół szkół oraz kościół i klasztor Bernardynów!
 
o godz. 20.00, Kino plenerowe
Miejsce: plaża miejska nad jeziorem Wielkim
Film: Tajemnica Raoula Taburina (2018), reż. Pierre Godeau.
 
O filmie: „To zabawna, ciepła i poetycka adaptacja książki Jeana-Jacquesa Sempégo – twórcy „Mikołajka”. Opowiada uroczą historię o przyjaźni, miłości i zaufaniu oraz o tym jak nasze niedoskonałości mogą być naszym przekleństwem, ale i siłą. Raoul Taburin (w roli głównej Benoît Poelvoorde, znany z filmów „Zupełnie Nowy Testament” i „Nic do oclenia”) jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie naprawy rowerów. Jego wyostrzony słuch wyłapuje wszystkie podejrzane piski, dzięki czemu może bez problemu naprawić każdą usterkę. Jednak Raoul ma jedną tajemnicę, która prześladuje go na każdym kroku. Pojawienie się w miasteczku fotografa, który chce uwiecznić na zdjęciu także mistrza napraw na jego rowerze, sprawi, że Raoul będzie musiał stawić czoła swoim lękom i ograniczeniom. W sposobie przedstawienia francuskiego, górskiego miasteczka, gdzie rower jest królem, miesza się nostalgia i fantazja.
To film przepełniony optymizmem, lekkim humorem, który jest doskonałą propozycją dla całych rodzin”.
 
***
Zwiedzanie miasta i kino w plenerze są częścią projektu pt. Spacery lokalne 2020. Historie polsko-rosyjskie na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej, kontynuującego spotkania z trudnymi, ale ciekawymi i mało znanymi historiami, pokazywanymi z nieoczywistych perspektyw. Trasa spaceru przygotowana została wraz z mieszkańcami, uwzględniając nie tylko różne wrażliwości, ale i różne wydarzenia, okresy historyczne i miejsca. Po zwiedzaniu zapraszamy, podobnie jak w poprzednich latach, na dobry film w plenerze.
 
 
Współfinansowanie: program Otwarty konkurs 2020 Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.