Samodzielność. Audiodeskrypcje środkowoeuropejskie (2024)

2024

Gruzja, Ukarina, Polska
droga-do-samodzielności-grafika

Projekt jest kontynuacją programów pomocowych i rozwojowych, które realizujmy od kilkunastu lat w krajach Partnerstwa Wschodniego. Tym razem łączyliśmy serię wizyt studyjnych z cyklami warsztatów i seminariów dla specjalistów, pedagogów specjalnych i terapeutów pracujących z osobami z niepełnosprawnościami z Gruzji, Ukrainy i Polski,.

„Samodzielność. Audiodeskrypcje środkowoeuropejskie”, poświęcony jest Markowi „Kubie” Jakubowskiemu, wybitnemu tyflologowi, nauczycielowi i świetnemu człowiekowi, z którym od 2010 realizowaliśmy, między innymi na Kaukazie, projekty wsparcia osób niewidomych i słabowidzących, terapeutów i pedagogów zajmujących się problematyką niepełnosprawności, włączania, dostępności, terapii i rehabilitacji.

Незалежність. Центральноєвропейські аудіодескрипції, присвячена Мареку «Кубі» Якубовському დამოუკიდებლობა. ცენტრალური ევროპის აუდიო აღწერილობები – მიუძღვნა მარეკ „კუბა“ იაკუბოვსკის Անկախություն. Կենտրոնական Եվրոպայի աուդիո նկարագրություններ – նվիրված Մարեկ «Կուբային» Յակուբովսկուն

Kasia Gajewska (tyflopedagog, terapeutka, uczestniczką spotkań): „W obiegowej opinii mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale myślę, że to nie jest prawdą. Podczas tygodniowego pobytu na Kaukazie, w Gruzji krótką chwilę w Armenii, niejednokrotnie się o tym przekonałam. W dniach 5 – 12 września 2024 roku miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w projekcie: „Samodzielność, audiodeskrypcje środkowoeuropejskie”, poświęcone Markow „Kubie” Jakubowskiemu. Podczas licznych spotkań, natrafiłam na ślady Marka i jego częstych pobytów na Kaukazie. Tyflografiki i inne pomoce naukowe dla niewidomych dzieci i dorosłych były mi znane z naszego polskiego podwórka, niemniej było niezwykle wzruszająca ta możliwość oglądania ich tak daleko od Polski. To tak, jakby cząstka Marka na zawsze zapisała się w kaukaskiej przestrzeni i „non omnis moria”,

W Gruzji było intensywnie: warsztaty i spotkania w Szkole dla słabowidzących i niewidomych dzieci i młodzieży nr 202 w Tbilisi, wizyta studyjna w „Centrum sprawiedliwości” w Ministerstwie Sprawiedliwości Gruzji, warsztaty  młodymi aktywistami Mariani NGO, muzea i dostępności, warsztaty wymiany doświadczeń i „dostępność” miasta, Uniwersytet Ilii w Tbilisi: spotkanie z koordynatorem ds. osób z niepełnosprawnościami, warsztaty ze studentami pedagogiki specjalnej, warsztaty z wykładowcami i specjalistami pedagogiki specjalnej, spotkania i wykłady, między innymi: Kasia Gajewska, O dobrych praktykach – lekcjach w szkole prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnością  wzroku i ukierunkowanych na uwrażliwienie potrzeby osób niewidomych, Małgorzata Zuber, Rola konsultantów z niepełnosprawnością (muzea, teatr, instytucje kultury)  w  perspektywie zmiany społecznej roli osób z niepełnosprawnościami jako ekspertów, Remigiusz Koziński, Czy wszystko można audiodeskrybować? Czy musi to kosztować miliony? „Tak” i „Nie” – wybierzcie właściwą odpowiedź! Petro Polishuk, „Adaptacja materiałów edukacyjnych dla dzieci niewidomych i słabowidzących metodą projektowania uniwersalnego”, „Moje praktyki jako eksperta i konsultanta ds. dostępności”, Lesia Chopyk, Olesia Samojlenko, „Doświadczenie w zapewnianiu dostępności w Winnicy”, Olha Tsipan, „Włączenie jako norma, a nie potrzeba. Wczesna interwencja dla dzieci ze specjalnymi potrzebami”.

Z Kaukazu wracaliśmy przez Armenię, w której Marine Marutyan i Marine Mkrtchyan, czyli organizacje „Little Talent” i „Hangrvan”, błyskawicznie zorganizowały spotkania w Szkole specjalnej N17, zwiedzanie Erywania i „dostępność miasta”, Galerii Narodowej Armenii, ruin świątyni w Garni, seminarium „Młode Talenty” – spotkanie ze specjalistami, rodzicami, osobami z niepełnosprawnością – rozmowa  dostępności i włączaniu (problemach i rozwiązaniach oraz Eczmiadzynu z wizytą w ośrodku dla dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności „Droga szczęścia”, warsztaty aktywizacji zawodowej, seminarium z opiekunami i pedagogami specjalnymi, dostępność obiektów zabytkowych.

W Polsce byliśmy w Poznaniu, Owińskach, Bydgoszczy i Radomiu realizując serię zajęć i bezpośrednich ćwiczeń, między innymi: Poznań spacer, Stare Zoo, Muzeum Historii Zoo i Lwa, omówienie różnic w audiodeskrypcji filmu przyrodniczego, a audiodeskrypcji żywych zwierząt, opis zwierząt na żywo i tłumaczeniem AD na język ukraiński i rosyjski, Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych z audiodeskrypcją mieszkańców i dotykowymi działaniami z wylinkami, jajami gadów, pancerzami żółwi, spacer przez centrum Poznania – Kaponiera, Plac Mickiewicza – ćwiczenia z tyflomapą, Wielkopolski Parku Narodowy, Palmiarnia poznańska, ćwiczenia z tyflomapą na Ostrowie Tumskim, spacer na ścieżce w koronach drzew i ćwiczenia z rozpoznawania ptasich głosów, zwiedzanie Nowego ZOO z audiodeskrypcją, warsztaty “dotykowe” z pomocami naukowymi w sali edukacyjnej w Żyrafiarni, Ogród Botaniczny z elementami audiodeskrypcji roślin.

Wspólnie z Fundacją Otwieramy Kulturę i Sztukę, gruzińskimi, ukraińskimi i polskimi specjalistami i praktykami udostępniania i włączania: Mari i Ana Mikiashvili – NGO Mariani z Gruzji, Право выбора – Реабилитационный центр (Praco Vibora), Спеціальна школа 1 в смт Клевань Рівненської обласної ради (Szkoła Specjalna nr 1 w Klewaniu Rady Obwodu Równeńskiego, Techniczna Szkoła Zawodowa w Równym), Рівненський технічний фаховий коледж НУВГП (GOOD – Generowanie dobrych działań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, Równe), Генерація успішної дії для осіб з порушеннями зору, Рівн oraz Marine Marutyan, Marine Mkrtchyan Litle Genius – Młode Talenty, Hangrvan.


Współfinansowane w ramach przedsięwzięć na rzecz dialogu i porozumienia Polaków z narodami Europy Wschodniej w II Otwartym Konkursie Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.