Murnau – piekło czy raj? Polacy w obozie jenieckim w czasie II Wojny Światowej
07.08.2017
Materiały wideo

Film autorstwa Aleksandra Osikowskiego, zrealizowany w ramach projektu pt. Symbole Walczące. Jak pokazać symbole walczące w muzeum?

Wystawa została przygotowana w trakcie warsztatów w ramach programu Symbole Walczące, realizowanego przez Fundację Ari Ari przy współpracy z Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Autorami wystawy są uczniowie miechowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Podczas warsztatów prowadzonych przez Sebastiana Wacięgę młodzież zapoznała się z zabytkami muzealnymi w postaci pamiątek po więźniach oficerskiego obozu w Murnau w Górnej Bawarii. Więźniom pomagał Polski Czerwony Krzyż w Miechowie, który przesyłał paczki z żywnością oraz przedmiotami codziennego użytku.
Warsztaty realizowane były w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski. Partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Małopolski Instytut Kultury.
Na wystawie zobaczyć można było, między innymi zdjęcia obrazujące życie polskich oficerów, którzy osadzeni byli w obozie od października 1939 roku. Najcenniejszymi zabytkami są bogato ilustrowana kronika obozowa prowadzona przez więźniów oflagu oraz tzw. fetówka, czyli prowizoryczna kuchenka wykorzystywana do przygotowania posiłków. Wystawę uzupełniają materiały faktograficzne, dzięki którym można dowiedzieć się, jak wyglądał dzień z życia jeńca obozu oficerskiego w Murnau.

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.