Młyn w Kowalu
16.12.2018
Materiały wideo
Młyn w Kowalu powstał w latach 1915-1917 jako prywatna działalność rodziny Przybylskich, a następnie Mariańskich i Pawłowskich. Początkowo młyn zasilały maszyny parowe, a po II wojnie światowej silnik elektryczny. Woda do produkcji została pozyskana dzięki studni głębinowej. Maszyny zostały sprowadzone z Drezna w 1915 roku. Służyły przez cały okres działalności młyna.
Po II wojnie światowej młyn stał się własnością państwową. Został odkupiony przez rodzinę Pawłowskich po 1989 roku. Obok młyna powstała również piekarnia.
Obecnie młyn jest nieczynny. Został zamknięty w 1998 roku.

Kowal (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Kowal)
fot. Justyna Marcinkowska

[tytuł projektu]
Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej

Organizator: Fundacja Ari Ari
Finansowanie: Muzeum Historii Polski, w ramach programu pt. Patriotyzm Jutra 2018

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.