I oto gotowy numer dziewiąty półrocznika „Kurier. Notatki z terenu”. Zapraszamy do kolejnych opowieści i historii, świadectw i refleksji, wspomnień i upamiętnień. Tym razem wiodącym tematem są spotkania z Żydami i żydowskimi społecznościami. Zapraszamy do żydowskiego Aleksandrowa Kujawskiego, Kowala, Lubienia Kujawskiego, Osięcin, Włocławka, Dzierżoniowa, Nowej Soli, Poznania, Łodzi, Żerkowa i nieco dalej, choć także blisko, do Drohobycza i Tel Awiwu. Miejsca bliskie i dalsze, ale to przede wszystkim spotkania z ludźmi. Niezwykłymi, między innymi: Marian Lichtman, Zalman Kłodawski, Bruno Schultz, Jakob Steinhardt, Israel Ignac Zylbersztajn i członkowie Stowarzyszenia Potomków Żydów Środkowej Polski. Są w numerze także „słowa skrzydlate” Lipnowskiej Grupy Literackiej i nie tylko! Publikujemy wiersz Switłany Bresławskiej, pisarki, tłumaczki, prezeski Oddziału Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Iwano-Frankiwsku. Nie zabraknie kolejnego, piątego już odcinka ciepłej, kameralnej powieści „Podwórko” Anny Marcinkowskiej.
Zachęcamy także do wyprawy w ważne historie… Wojciech Bogumił Jastrzębowski i jego „Konstytucja dla Europy” w obszernych fragmentach transkrypcji ze spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem i Alicją Wejner w Skępem. Dokąd prowadzą także notatki z działań Małego Muzeum w Skępem i Bożeny Ciesielskiej, rozmowa z potomkami ewangelików ze Skępego i Łąkiego, Madonna Skępska, husaria w Skępem i niezwykły, działający w Skępem przed II wojną światową, Niedzielny Uniwersytet Wiejski. Pozostając na Ziemi Dobrzyńskiej zachęcamy do przeczytania opracowania o Poli Negri i samogłosce ‘u’ w prawdziwym imieniu i nazwisku słynnej aktorki, „debiutującego” na łamach „Kuriera”, profesora Mirosława Krajewskiego, niestrudzonego popularyzatora Ziemi Dobrzyńskiej. A o związkach Poli Negri z Lipnem artykuł Doroty Kosteckiej. Wszystko w 125. rocznicę urodzin (2022) i Roku Poli Negri w województwie kujawsko-pomorskim. I pozostając przy rocznicach, Andrzej Graczkowski o stu latach Szkoły Podstawowej w Półwiesku Małym.
Namawiamy również do przeczytania wspomnień o profesorze Ludwiku Antonim Rydygierze, nauczycielu Antonim Szałowskim, żołnierzu Błękitnej Armii Józefa Hallera i obrońcy Włocławka z 1920 roku – Zygmuncie Kociołowiczu. Równocześnie w najnowszym wydaniu kolejne spotkania z Romami autorstwa Teresy R. Paproty, historia ewangelików w Teodorowie, debiutującego w „Kurierze” Macieja Gorzechowskiego i opracowanie Michała Wiśniewskiego dotyczące cmentarza wojennego z 1914 roku w Dziankowie. A w nawiązaniu do fascynacji historią i jej rekonstrukcjami, Marcin Mikołajczyk propaguje realizację idei pikniku rycerskiego we Włocławku. Zachęcamy również do wsparcia ofiar wojny w Ukrainie, od 24 lutego 2022 prowadzimy program pomocowy pt. Ukraina. Droga do samodzielności, szczegóły w najnowszym numerze. Zapraszamy do lektury najobszerniejszego z dotychczasowych wydań „Kuriera. Notatek z terenu”.
Redakcja Fundacji Ari Ari