Kurier. Notatki z terenu, nr 8/2022
28.07.2023
Materiały wizualne

Przedstawiamy kolejny numer nieregularnika „Kurier. Notatki z terenu” nr 8, w którym zebraliśmy kolejne opowieści i historie z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Wraz z coraz liczniejszą grupą Autorów przygotowaliśmy teksty publicystyczne, wywiady, eseje, a także wiersze i opowiadania.

Tematem niniejszego numeru są inicjatywy oddolne osób i grup (formalnych i nieformalnych), skupiające się na działaniach w obszarze kultury i dziedzictwa. „Bohaterowie” wydania organizują pokazy filmowe, slamy poetyckie, spotykają się, by wspólnie grać, czy wspominać czasy „świetności miasta”. Tworzą wielosceniczną mapę kultury amatorskiej i profesjonalnej, uzupełniając, a często całkowicie zastępując ofertę instytucji publicznych.

Prezentujemy kilka przypadków oddolnych fenomenów kulturowych, między innymi rozmowę z Zygmuntem Pawłowskim, lutnikiem-samoukiem, tekst poświęcony szkolnemu muzeum w Czernikowie, prezentacje spacerów lokalnych, prowadzone przez działających oddolnie: Andrzeja Dominowskiego w Lubieniu Kujawskim,  Bożenę Ciesielską w Skępem i Mirosławę Stojak we Włocławku. Polecamy również esej Justyny Marcinkowskiej, o tym czym są inicjatywy oddolne i jaką rolę w kulturze odgrywają.

Kontynuujemy również tematykę poświęconą kulturze kinowej. W bieżącym numerze to arcyciekawy wywiad z profesorem Waldemarem Kuligowskim pt. „Kino, czyli zapasowy wszechświat. O tym, dlaczego od ponad 100 lat chodzimy do kina. O konkurencji telewizji. O tym, jak oglądamy filmy. I kto wygrywa: Bergman czy Batman?”. O kinie opowiada również Antoni Gatyński, były kinooperator nieistniejącego już kina Brzask w Skępem, w rozmowie z Bożeną Ciesielską.

Nie mogło zabraknąć także literatury. W niniejszym numerze na czytelników czeka poezja z dwóch stron Wisły: Lipnowskiej Grupy Literackiej oraz włocławskiej „W Zakamarkach Duszy”. Przedstawiamy także kolejny, czwarty odcinek „Podwórka” Anny Marcinkowskiej.

W „Kurierze…”, jak zawsze, także dużo historii. W zgodzie z listopadowym nastrojem przedstawiamy kilka tekstów dotyczących cmentarzy. Historię zakupu dwóch cmentarzy przedstawia Bożena Ciesielska, założenia cmentarne w Chodczu z kolei opisuje Arkadiusz Ciechalski, a Michał Wiśniewski opracowanie cmentarza żydowskiego w Kowalu i Lubieniu Kujawskim.

Wielokulturowe wątki tym razem na łamach „Kuriera…” pojawiają się w postaci artykułu pt. „Dżjana. Ostatni tabor” Teresy Paproty, poświęconego społeczności romskiej. Obecność kultury żydowskiej przypomina Mirosława Stojak w opowiadaniach „Dowód życia”, „Włocławski most”, „Kasztanek” i „Makabi”. Bożena Ciesielska opisuje natomiast losy rodziny Müllerów w tekście „Z Kresów Wschodnich z miejscowości Meducha do Łąkiego w gminie Skępe”.

To wszystko i wiele więcej czeka na trzydziestu dwóch stronach „Kuriera…”. Zapraszamy do lektury, licząc na to, że dostarczy Czytelnikom wielu interesujących chwil i zachęci, by odkrywać historie lokalne.

Redakcja Fundacji Ari Ari.

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.