Kurier. Notatki z terenu, nr 11/2024

2024

Numer jedenasty półrocznika „Kurier. Notatki z terenu” niniejszym oddajemy Czytelnikom, Autorom, Donatorom. Wydanie dostępne jest w edycji papierowej oraz cyfrowej (e-publikacja: ariari.org, zakładka: publikacje tekstowe).

Temat numeru – Powstanie styczniowe 1863 – 1864, zaskakujący? Jeśli przyjąć interpretacje historyków, socjologów, antropologów kultury, że to wydarzenie zamknęło projekt obywatelskiej Rzeczypospolitej sięgający Konstytucji 3 Maja (1791) i jest zarazem początkiem krzepnięcia idei nowoczesnego państwa narodowego (i przemian społeczno-gospodarczych), których skutki niewątpliwe oddziałują współcześnie. Podjęliśmy ten temat także jako rozmowę o Pamięci i upamiętnianiu przepełnionych emocjami, jak dalece? Kilka odpowiedzi w znakomitym artykule Michała P. Wiśniewskiego „Błędy na wieczną rzeczy pamiątkę powstańców styczniowych”, otwierającym jedenaste wydanie „Kuriera” oraz opisach spacerów i miejsc pamięci powstania styczniowego 1863 – 1864 na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Kontynuujemy prezentację „małych muzeów”, czyli wielkich podmiotów kultury i społecznych akceleratorów, do których odwiedzania zachęcamy. Ale nie tylko, namawiamy do wspierania, popularyzowania i lobbowania na rzecz ciągle niedocenianych, niezauważanych fenomenów kultury w Polsce. W „Kurierze” nr 11/2024 oczywiście historie ważne, opowieści, wspomnienia, świadectwa codziennego i odświętnego życia, poezja, proza i podróże. Poza tradycyjnym kierunkiem, czyli Kujawami i Ziemią Dobrzyńską, zapraszamy do fascynujących miejsc i działań realizowanych w Trzebiatowie (zachodniopomorskie), Oberlandzie, czyli Wzgórzach Dylewskich, Glaznotach i Ostródzie (warmińsko-mazurskie), w Górze św. Anny i Ustroniu (śląskie), a także Dęblinie (woj. lubelskie). Jest kolejna część poświęcona wielokulturowości i skomplikowanych, trudnych relacji Żydów, Romów, Niemców, Rosjan, Polaków, także „dyskutowanych” filmowo, o czym więcej w recenzji absolutnego hitu naszego tegorocznego „Wędrownego Pleneru Filmowego”, filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony (sześć seansów!).

Wśród przedstawianych wydarzeń prezentujemy 35. lat Lipnowskiej Grupy Literackiej, premiery naszych stałych współpracowniczek i współtwórczyń „Kuriera” (jak i kilkunastu projektów!) – świetnej powieści „Podwórko” Anny Marcinkowskiej, poruszających historii Żydów włocławskich w opowiadaniu „Świnie” Mirosławy Stojak oraz nostalgicznego i kronikarskiego opracowania Bożeny Ciesielskiej „Monografia Szkoły Podstawowej imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem (1919-2023)”. Przy okazji „chwalimy się” premierą nowej i cyklicznej publikacji Fundacji Ari Ari, rocznika „NOTES” #1/2024, do którego pojawienia przyczynił się, i ten półrocznik, i niezwykle inspirujące działalności kulturalne realizowane w całej Polsce. „NOTES” towarzyszy wystawie „Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny (2024)”, o której kilka słów w bieżącym numerze z zachętą do obejrzenia (wystawa oczywiście wędrowna… Siemczyno, Toruń, Kąty Wrocławskie, Niedrzwica Duża i nie tylko). Są też szczególne i liczne debiuty w „Kurierze”, dr Wacław Idziak z intrygującymi refleksjami „Psychogeograficzny dryf”, dr Wiesław Skrobot z „Opowieściami z Wzgórz Dylewskich”. Renata T. Korek z opowiadaniem „O Dorothe Schwarz”, Maria Lach rysunkowo, Grzegorz Warcholak i „Krótka historia starego dzwonu” w Trzebiatowie, Grażyna Motysia-Kopeć w posłowiach do najnowszych publikacji Mirosławy Stojak i Hanna Wasiak prozatorsko i poetycko w tekstach „Kaligrafia” i „Willa Blanków”.

Podtrzymujemy również prośbę o wsparcie dla ofiar wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 prowadzimy program pomocowy i humanitarny pt. Ukraina. Droga do samodzielności, zaopatrując przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami w środki, materiały i przedmioty podstawowych potrzeb. Prosimy o wsparcie, pomoc, środki finansowe.

Przekazujemy jedenaste wydanie „Kuriera. Notatek z terenu”. Dobrej lektury!

Redakcja Fundacji Ari Ari

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.