Galeria Adaptacji

17.11.2019

Polska

Realizujemy cykl spotkań i szkoleń pt. Jak lokalnie budować kapitał społeczny i ekonomiczny, na które zapraszamy twórców i organizatorów prywatnej działalności kulturalnej na Mazowszu.

Obrazy stworzone zostały jako plastyczne interpretacje utworów literackich. Młodsi artyści opowiedzieli o „Rutce”, powieści Joanny Fabickiej, w której Zosia z łódzkich Bałut spotyka tajemniczą dziewczynkę i wraz z nią daje się wciągnąć w wir szalonych przygód w czasie. Starsze uczestniczki wzięły na warsztat romantyczną balladę – „Świteziankę” Adama Mickiewicza – by opowiedzieć o różnych obliczach relacji damsko-męskich.

Pracę nad właściwym dziełem poprzedziły dyskusje na temat osobistych interpretacji utworów literackich i pomysłów, jak można je przedstawić w ramach wybranej techniki. Uczestnicy i uczestniczki oglądali dzieła malarskie na wystawach, poznawali historię sztuki i współczesne kierunki w sztuce. Zanim wzięto się do pracy na płótnie, konstruowano dzieło na papierze, szkicując, kreśląc i układając elementy kompozycji.

Wszyscy uczestnicy mieli zapewnioną możliwość indywidualnej pracy z opiekunką artystyczną, Aleksandrą Szczodry, która wsłuchiwała się w pomysły młodych artystów zarówno podczas spotkań warsztatowych, jak w formie korespondencyjnej. Aleksandra Szczodry to nie tylko doświadczona pedagożka, ale również malarka, graficzka, kuratorka, doktor sztuki i współwłaścicielka Galeria 18A w Warszawie (http://aleksandraszczodry.com).

Pierwszy raz skończone dzieła malarskie publiczność mogła podziwiać podczas finału programu „Adaptacje. Literatura polska według młodzieży” w Szkole Podstawowej w Kanibrodzie, który odbył się 6 listopada 2019. Impreza była również okazją do spotkania się młodych artystów z autorką  interpretowanej przez część z nich „Rutki”  – Joanną Fabicką.

Po wernisażu prace ruszyły w tourne po innych miejscach w Polsce. Obecnie można je podziwiać w szkołach uczestniczek i uczestników: w Kowalu, Płocku i Kanibrodzie.

Adaptacje. Literatura polska według młodzieży to program dofinansowany w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019, Narodowe Centrum Kultury. W ramach projektu powstały nie tylko prace plastyczne, ale również przedstawienia teatralne (na motywach „Rutki” Joanny Fabickiej oraz na motywach powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza) oraz scenariusz filmowy.

Więcej na temat założeń projektu: tutaj

Autorki i autorzy prac plastycznych:

Anna Kamila Bugaj

Fabian Kotarski

Dominika Księżak

Mirela Skalska

Monika Życińska

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.