Fabryka Celulozy
16.12.2018
Materiały wideo
Fabryka Celulozy – Włocławek została uruchomiona w 1899 roku przez Izydora i Maxa Cassirerów jako pierwsza na ziemiach Królestwa Polskiego wytwórnia celulozy sulfitowej (rozgrzewanie drewna pod cieśnieniem do 1500 stopni Celsjusza z wodorosiarczanem wapnia). Burzliwa historia włocławskiej fabryki znakomicie ilustruje przemiany gospodarcze i społeczne XIX i XX wieku. W okresie świetności w fabryce zatrudnionych było ponad 3500 pracowników. Została utrwalona w słynnej powieści Igora Abramowa -Newerly’ego pt. Pamiątka z Celulozy oraz w filmie zrealizowanym na jej podstawie przez Jerzego Kawalerowicza w 1953 roku. Celuloza funkcjonowała do 1994 roku pod szyldem Zakłady Celulozowo-Papiernicze im. Juliana Marchlewskiego we Włocławku, kiedy została ostatecznie zamknięta.

Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Włocławek).
Fot. Justyna Marcinkowska, Fundacja Ari Ari

[tytuł projektu]
Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.