Dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim [Młyny, cukrownie, spółdzielnie]
01.12.2018
Materiały wideo

Dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim (pierwotnie Trojanów, od 1879 Aleksandrów Pograniczny) powstała w 1862 roku na trasie Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, jako stacja graniczna między zaborem pruskim i rosyjskim.
W 1879 na dworcu miało miejsce słynne spotkanie cesarza niemieckiego Wilhelma I i cara Rosji Aleksandra II. Zespół dworca kolejowego zbudowany według projektu Stanisława Trembińskiego (rozbudowany przez Czesława Domaniewskiego) jest wpisany do rejestru zabytków.

Aleksandrów Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie, powiat aleksandrowski, gmina Aleksandrów Kujawski).
fot. Justyna Marcinkowska, Marta Wasilewska

[tytuł projektu]
Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej

Organizator: Fundacja Ari Ari
Finansowanie: Muzeum Historii Polski, w ramach programu pt. Patriotyzm Jutra 2018

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.