Dworce, fabryki, uzdrowiska

Historia u podstaw

2020

Kujawy i Ziemia Dobrzyńska

Zapraszamy do przeprowadzenia swoistego „śledztwa” w terenie, aby poznać i upowszechnić mało znane, a ogromnie znaczące miejsca i historie lokalnego rozwoju gospodarczego.

Zapraszamy młodych uczestników do fascynującej podróży w historie nieznaną, często słabo uświadamianą, szczególnie sięgając czasu z XIX i pocz. XX w., których materialne świadectwa zachowały się jeszcze w większości małych miejscowości na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Zapraszamy do przeprowadzenia swoistego „śledztwa” w terenie, aby poznać i upowszechnić mało znane, a ogromnie znaczące miejsca i historie lokalnego rozwoju gospodarczego. U ich podstaw są niezwykłe relacje kulturowe i ekonomiczne, współpracy, rywalizacji i zmiennych wpływów niemieckich, polskich, rosyjskich, żydowskich. Projekt to kontynuacja  programów animacji i edukacji kulturalnej: Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historie polsko-rosyjskie oraz Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej. „Bohaterami” będą tym razem: dworce, fabryki, uzdrowiska, które w zasadniczym zakresie wpływają na dzisiejszy krajobraz kulturowy, społeczny, jak i infrastrukturalny.

Planujemy dokumentowanie obiektów architektonicznych budowanych na trasie Kolei Warszawsko-Bydgoskiej (1862) oraz wzdłuż  szlaku żeglugi wiślanej. Będziemy zachęcać uczestników do poszukiwania i utrwalania materialnych śladów historii gospodarczej w swojej okolicy i opracowania zabytków w multimedialnych formach. W ramach projektu odbędą się, między innymi: warsztaty historyczne, fotograficzne, dokumentalne, pokazy filmowe, spacery historyczne i wycieczki.

W efekcie powstanie kilka małych opowieści upowszechnianych z wykorzystaniem filmu, animacji multimedialnej, audio-spacerów. Podsumowaniem  będzie cykl wystaw w regionie i na stronie internetowej: Szlaki kultury.

Współfinansowane w ramach ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz programu Otwarty konkurs  2020 Centrum  Polsko-Rosyjskiego  Dialogu i  Porozumienia

 

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.