Шлях до незалежності. Великопольська / Droga do samodzielności. Wielkopolska

2024

Poznań, Jeziory, Wielkopolski Park Narodowy
droga-do-samodzielności-grafika

Polsko-ukraińskie spotkania młodzieży niewidomej i słabowidzącej  z cyklu „Droga do samodzielności” w 2024 roku wróciliśmy do Poznania, tym razem podążając bardzo przyrodniczą ścieżką, dostępną z bezpośrednimi audiodeskrypcjami i opisami.

Od ponad ośmiu lat. wspólnie z młodzieżą ukraińską i polską z niepełnosprawnością wzroku realizujemy cykle warsztatów i spotkań. Młodzi uczestnicy wypracowują działania usamodzielniające, tworzące dobre, wzajemne, samopomocowe relacje. Spotkania są świetną okazją do wzajemnego poznania, opowiedzenia o swoich miejscowościach, regionach i kulturze, co stało się szczególnie ważne w najtrudniejszych okolicznościach – stanu wojennego w Ukrainie. Spotkanie i współpraca są najlepszy sposób poznania w praktyce, nie tylko kultury, historii polsko-ukraińskich, ale podobieństw i różnic w życiu osób niewidomych i słabowidzących w obu krajach. To także pobyt wytchnieniowy i terapeutyczny dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

🟦🟨 Wielkopolskie spotkania ukraińskiej i polskiej młodzieży w 2024, to między innymi:  Poznań spacer, Stare Zoo, Muzeum Historii Zoo i Lwa, omówienie różnic w audiodeskrypcji filmu przyrodniczego, a audiodeskrypcji żywych zwierząt, opis zwierząt na żywo i tłumaczeniem AD na język ukraiński i rosyjski, Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych z audiodeskrypcją mieszkańców i dotykowymi działaniami z wylinkami, jajami gadów, pancerzami żółwi, spacer przez centrum Poznania – Kaponiera, Plac Mickiewicza – ćwiczenia z tyflomapą, Wielkopolski Parku Narodowy, Palmiarnia poznańska, ćwiczenia z tyflomapą na Ostrowie Tumskim, spacer na ścieżce w koronach drzew i ćwiczenia z rozpoznawania ptasich głosów, zwiedzanie Nowego ZOO z audiodeskrypcją, warsztaty “dotykowe” z pomocami naukowymi w sali edukacyjnej w Żyrafiarni, Ogród Botaniczny z elementami audiodeskrypcji roślin.

🟦🟨 Wspólnie z: Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę i Remigiusz Koziński, Право выбора – Реабилитационный центр, Спеціальна школа 1 в смт Клевань Рівненської обласної ради | Szkoła Specjalna nr 1 w Klewaniu Rady Obwodu Równeńskiego, Techniczna Szkoła Zawodowa w Równym | Рівненський технічний фаховий коледж НУВГП | GOOD – Generowanie dobrych działań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, Równe | ГУД – Генерація успішної дії для осіб з порушеннями зору, Рівні, Wielkopolski Park Narodowy, Zoo Poznań, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

🟦🟨 Projekt współfinansowany w ramach Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży 2024 Narodowe Centrum Kultury | Проект співфінансується в рамках Польсько-український молодіжний обмін 2024 Національний культурний центр

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.