Projekt jest sposobem ułatwienia dostępu osób z niepełnosprawnościami wzroku do umiejętności i wiedzy usamodzielniających, szczególnie w sytuacji stanu wojennego w Ukrainie.
Kolejne spotkania polskiej i ukraińskiej młodzieży niewidomej i słabowidzącej pod hasłem Droga do samodzielności,
realizowane w Bydgoszczy i okolicach: Inowrocławiu i Jaksicach.
Wspólnie z młodzieżą z niepełnosprawnością wzroku wykonamy cykl warsztatów, podczas których uczestnicy uzyska bezpośrednio – wiedzę o sobie, swoich miejscowościach, regionach i kulturze, w szczególnych okolicznościach – stanu wojennego w Ukrainie.
Wspólnie z młodymi uczestnikami pracować będziemy nad dobrymi relacjami Polaków i Ukraińców. Spotkanie i współpraca są najlepszy sposób poznania w praktyce, nie tylko kultury, historii polsko-ukraińskich, ale podobieństw i różnic w życiu osób niewidomych w obu krajach. Podczas wspólnych warsztatów korzystać będziemy z audiodeskrypcji, powstanie specjalna „mapa dźwiękowa” miejsc, w których gościć będziemy grupę z Ukrainy. Nagrania samodzielnie przygotuje młodzież z niepełnosprawnością wzroku z obu krajów podczas wspólnych zajęć terenowych.
Projekt współfinansowany w ramach Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży 2022 Narodowe Centrum Kultury oraz Współpraca międzynarodowa Miasto Bydgoszcz.
Проект співфінансується в рамках Польсько-український молодіжний обмін 2022 Національний культурний центр та міжнародна співпраця Місто Бидгощ
Warsztaty audiodeskrypcji zrealizowane dzięki wsparciu w ramach badań pt. Zawód: audiodeskryptor, współfinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Семінар з аудіодескрипції, проведений завдяки підтримці дослідження під назвою Професія: аудіодескриптор, співфінансування Державного фонду реабілітації інвалідів.
Wyżywienie i pomoc rzeczowa dla uchodźców z Ukrainy sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Харчування та матеріальна допомога біженцям з України фінансувалася Фундацією PZU
Współfinansowane dzięki wsparciu firmy AMAZON / Співфінансовано за підтримки AMAZON