Badania: Galeria OTO JA w Płocku

Galerie Niezależne 2017

08.06.2017

Płock

Dwa dni temu odwiedziliśmy Beatę Jaszczak i Galerię OTO JA w Płocku.

W tym wyjątkowym miejscu na obrzeżach płockiej starówki, obejrzeć możecie nie tylko unikalną kolekcję sztuki ART BRUT, ale też wziąć udział w spotkaniach, warsztatach i zajęciach artystycznych. Galerię prowadzi Stowarzyszenie Oto Ja, na którego czele od wielu lat stoi Beata Jaszczak. W wywiadzie dla płockiej gazety „galerniczka” opowiedziała o początkach kolekcji: „(…) w 1991 roku, byłam wówczas instruktorem plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Płocku. Podczas jednej z podróży „w terenie” trafiłam do Domu Opieki Społecznej i spotkałam się tam z osobami zdolnymi, które nigdy wcześniej nie widziały farb, m.in. poznałam tam zdolnego rzeźbiarza, który rzeźbił w plastelinie. Przez dwa lata jeździłam do DPS-ów w Goślicach i Zakrzewie, zawoziłam tam materiały plastyczne, takie z „prawdziwego zdarzenia”. Byłam pod wielkim wrażeniem osobowości mieszkających tam osób i ich talentu. Gdy do nich przyjeżdżałam mieli po raz pierwszy prawdziwe zajęcia plastyczne. Tam poznałam Barbarę Chęcką i Halinę Dylewską. Tam zrodził się pomysł na projekt „Oto Ja”, który zaczęłam realizować w 1994 roku i który z powodzeniem prowadzę do dziś. Ma on na celu poszukiwanie indywidualności twórczych w nurcie sztuki zwanej art brut.” – http://plock.naszemiasto.pl/…/plock-zaglebiem-sztuki-art-br…

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia i Galerii Oto Ja, znaleźć można na stronie w Facebooku.

Badania prowadzimy w ramach projektu: Prywatne Podmioty Kultury 2017. Galerie niezależne – obserwacja uczestnicząca
Organizacja: Mazowiecki Instytut Kultury
Partnerstwo: Fundacja Ari Ari (realizacja badań), Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” (przygotowanie filmów i oprawa graficzna)

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.