
Wspólnie z mieszkańcami Osięcin prowadzimy cykl zajęć dokumentujących i inwentaryzujących współczesny stan świadomości, wiedzy i pamięci o żydowskiej społeczności i zachowanego dziedzictwa, szczególnie cmentarza żydowskiego, synagogi, mykwy, kamienic i miejsc związanych z żydowską obecnością.
Tytuł projektu nawiązuje do przygnębiającej historii miejscowości, powstałej w XIII wiek, w której stałą obecność Żydów odnotowywano z końcem XVIII w. W Osięcinach, w języku niemieckim – Osenholz, w 1921 mieszkało 436 Żydów i 384 chrześcijan. Społeczność żydowska „zniknęła” podczas II wojny światowej, a synagogę naziści niemieccy zamienili w stolarnię, a cheder i łaźnię na magazyn i dom mieszkalny. W 1945 roku do Osięcin wróciła mała grupa ocalonych, wkrótce uciekając już na zawsze, po zamordowaniu dwóch Żydów przez polski oddział podziemny „Szarego”.
W 2023 roku jeden z potomków osięcińskich Żydów – Israel Ignac Zylbersztajn zwrócił się do grupy społecznościowej „Nasze Osięciny” i fundacji, z prośbą o pomoc w upamiętnieniu swoich przodków. Praca wokół żydowskiego dziedzictwa kulturowego i pamięci odbywa się w ścisłej współpracy z współczesnymi mieszkańcami miejscowości – „gwarantami” opieki nad przywracanym i dokumentowanym dziedzictwem kulturowy.
