Шлях до незалежності. Мазовія / Droga do samodzielności. Mazowsze

2024

Radom, Warszawa, Mazowsze
droga-do-samodzielności-grafika

To było kolejne, świetne spotkania polskiej i ukraińskiej młodzieży niewidomej i słabowidzącej  z cyklu Droga do samodzielności, w 2024 roku realizowane były w Radomiu, Kozienicach i Wsoli.

Od ponad ośmiu lat. wspólnie z młodzieżą ukraińską i polską z niepełnosprawnością wzroku realizujemy cykle warsztatów i spotkań. Młodzi uczestnicy wypracowują działania usamodzielniające, tworzące dobre, wzajemne, samopomocowe relacje. Spotkania są świetną okazją do wzajemnego poznania, opowiedzenia o swoich miejscowościach, regionach i kulturze, co stało się szczególnie ważne w najtrudniejszych okolicznościach – stanu wojennego w Ukrainie. Spotkanie i współpraca są najlepszy sposób poznania w praktyce, nie tylko kultury, historii polsko-ukraińskich, ale podobieństw i różnic w życiu osób niewidomych i słabowidzących w obu krajach. To także pobyt wytchnieniowy i terapeutyczny dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

🟦🟨 Agenda spotkań obejmowała serię zajęć i warsztaty z zakresu wykorzystania dźwięku, orientacji przestrzennej, echolokacji, wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym  oraz przemieszczane się. Działo się na Mazowszu!
Zalew Borki, Amfiteatr Miejskiego Ośrodka Kultury w Radomiu – instytucja, która łączy bogatą tradycję z nowoczesnością, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne oraz trendy nowego pokolenia. Podczas wizyty młodzież zapoznała się tajnikami projektowania i druku 3D, grafiki komputerowej, czy realizacji telewizyjne w Pracowni Nowych Mediówkoncert zespołu „Zakwas na miodzie” w Domie Kultury Borki, przy ul Suchej w Radomiu, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, przewodniki audio – informacje w formacie dźwiękowym, które można odsłuchać podczas zwiedzania. uniwersalne projektowania w MCSW Elektrownia, zajęcia firmy Tyflokom – metody weryfikacji dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej, zasady działania pętli indukcyjnej, urządzenia wspomagające słyszenie, symulator starości, który odzwierciedlał doznania osób starszych, bariery osób poruszających się na wózku inwalidzkim, warsztaty z doskonalenia technik bezpiecznego poruszania w przestrzeni publicznej – orientacji przestrzennej, indywidualny dobór laski, Lucyna Zaleska i Agnieszka Rogowska – zagadnienia echolokacji, dźwięk oraz wskazanie jego istotnej roli, którą odgrywa w codziennym życiu, Ewelina Orzechowska – motywacja i aktywność, jako klucze do skutecznej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, nauka alfabetu Braille’a, orientacji przestrzennej oraz czynności dnia codziennego, książki kucharskie dedykowane dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, warsztaty Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. MCSW „Elektrownia” – audiodeskrypcje wystaw i instalacji, seans filmowy pt. „Dzikie Serce” – dostępny w ramach programu Kulturalna Szkoła Na Mazowszu oraz programu Wspomagania Osób Niepełnosprawnych Na Mazowszu. centrum edukacyjno – rozrywkowe, lotnictwo i kosmos w terminalu Lotniska Warszawa – Radom, Flyport by Baltona to wyjątkowa, interaktywna wystawa, skierowana dla osób w każdym wieku, zainteresowanych tematyką lotnictwa,  Łazik księżycowy – kierowanie łazikiem w celu obejrzenia kosmosu i poszukiwania planet, zasada działania radaru. sterowanie samolotem –symulatory, Dzień Edukacji Narodowej w Polsce, Kozienicki Parku Krajobrazowy, książki w języku ukraińskim między innymi opisujące urokliwe i ciekawe miejsca na Mazowszu, gra w kręgle, wycieczki krajoznawcze w Radomiu i okolicach!

🟦🟨 Wspólnie z: Право выбора – Реабилитационный центр, КЗ Львівська спеціальна школа 100 І-ІІІ ст.., GOOD – Generowanie dobrych działań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, Równe | @ГУД – Генерація Успішної Дії / Волинь, Рівні, Tyflokom KAMIL Kowalczyk SPRĘŻYŚCI – Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów, Muzeum Wsi Radomskiej, Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury, Pracownia Nowych Mediów, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Kozienicki Park Krajobrazowy, Dom Kultury „Borki”

🟦🟨 Projekt współfinansowany w ramach Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży 2024 Narodowe Centrum Kultury | Проект співфінансується в рамках Польсько-український молодіжний обмін 2024 Національний культурний центр

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.