Adaptacje. Literatura polska według młodzieży to twórcza zabawa i poważna sprawa, podczas której zachęcamy do czytania literatury. W 2024 kontynuowaliśmy działania z ubiegłych lat, konsultując z młodymi uczestnikami pomysły na adaptacje wybranych tekstów literackich w dowolnej formie, na przykład: filmu, spektaklu, słuchowiska, gry komputerowej, terenowej, wystawy, rysunku, obrazu, animacji, słuchowiska i innych. Konsultacje trwały do początku wakacji i nie należały do najłatwiejszych. Czytanie nie jest najpopularniejszą formą „bycia w kulturze”. „Szkolne przerabianie lektur” delikatnie mówiąc nie powoduje lawinowego wzrostu wypożyczeni w bibliotekach. Ale najtrudniejszą barierą do pokonania jest… komunikacja i rozmowa.
Udało się pokonać te problemy dzięki fantastycznym artystom, edukatorom i animatorom, którzy zaproponowali wspólne opracowywania literackich tekstów (różnych gatunków) w niezwykle oryginalnych formach.
Alfabetycznie…Anna Marcinkowska, artystka i pisarka z Kowala, wraz ze znakomitym zespołem młodych adaptatorów: Oliwia Korpusińska, Malwina Strzelecka, Iza Pawłowska, Magda Pawłowska, Amelia Jasińska, Julia Smolińska, Miłosz Skowroński, stworzyli mural, czyli wielką sztukę w przestrzeni publicznej, interpretując malarsko wiersz Leopolda Staffa ,,Deszcz majowy”:
Słońce świeci, deszczyk pada,
Czarownica się podkrada.
Chodźcie, chodźcie prędzej, dzieci!
Z nieba złoty deszczyk leci.
Maj na ziemi! Deszcz o wiośnie
Kogo zmoczy, ten urośnie.
Świeżą trawę skropi rosą,
Będziem po niej biegać boso,
Będziem wstrząsać mokre drzewa,
Niech nas zlewa, niech nas zlewa.
Rosi deszczyk nam na głowy,
Srebrny, złoty, brylantowy.
Iskry, perły i diamenty
Lecą z chmury uśmiechniętej.
To klejnoty, a nie deszcze…
Jeszcze, jeszcze… Jak szeleszcze,
Szepce, szemrze, szumi, śpiewa…
Trawy cieszą się i drzewa.
Róże w bieli, w złocie, w pąsie
Błyszczą, świecą, lśnią i skrzą się;
Kwiaty modre, żółte, białe
I czerwone w kroplach całe.
Mlecze, jaskry, niezabudki,
Dzwonki, fiołki i stokrótki,
Kwiaty pól i kwiaty matki:
Dziatki, bratki i bławatki,
Wszystko razem w żywej rzeszy
Dżdżem się cieszy, dżdżem się śmieszy…
…A po ścieżce skacze żaba…
Kto się boi, ten jest baba!
Mkną jaskółki z ostrym świrem,
Pachnie wkoło mokrym żwirem,
Pachnie w krąg mokrymi liśćmi…
„Nuże, dzieci, do dom iść mi!”
”Nie pójdziemy! Wolim w pole!
Tchórze noszą parasole!
Mazgaj, kto zostanie suchy –
A do domu chcą piecuchy!”
Słońce świeci. Deszcz o wiośnie
Kogo zmoczy, ten urośnie.
Siedmiobarwna w niebie tęcza:
Niebo z ziemią się zaręcza.
A na tęczy wodna panna
Sieje perły: kwiatom manna!
Promieniste czesze sploty…
Słońce lśni czy włos jej złoty?…
Słońce świeci, deszczyk pada,
Czarownica dziwy składa.
Źródło: http://serwer1804183.home.pl/b21/a,294,deszcz-majowy-leopold-staff
Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści „MuBaBaO” wspólnie młodzieżą z pięciu szkół, pomagał w tworzeniu wizji inspirowanych twórczością Stefana Żeromskiego i Stanisława Lema. „Szklane Domy 2024” były budowane przy użyciu Klocków Myślenia Kreatywnego.
Agata Markos i Wojtek Bergiel, czyli pracownia formy i dźwięku 3 OAK STUDIO, z pięcioma grupami młodych adaptatorów wypalali ceramiczne formy. W Kłóbce w oparciu o legendę opisującą magiczne źródło na podstawie książki „Kujawskie legendy, gawędy i gadki” Antoniego Benedykta Łukaszewicza z Kowala. W Lubieniu Kujawskim przywoływali historie i legendy, tworząc symbole krajobrazu kujawskiego i jego słonecznych pól – : kłos zboża, wiatrak, bażanta, pałac/rezydencję, jezioro i las. We Włocławku przywoływali legendę o założeniu miasta spisaną przez Magdalenę Sadowską z Społecznego Towarzystwa Oświatowego, pracując z mityczną postacią gryfa. A w Leśnej Bazie Łącko medytując przy muzyce interpretowali legendy z książki „Legendy kujawskie” (efekt współpracy Lokalnych Grup Działania: Czarnoziem na Soli, Dorzecza Zgłowiączki, Podgrodzie Toruńskie, Razem dla Powiatu Radziejowskiego, Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego i Trzy Doliny), tworząc czarki ceramiczne.
Teresa Paprota, Bożena Ciesielska i Sławomir Ciesielski z Lipnowskiej Grupy Literackiej, przeprowadzili cykl warsztatów teatralno-performatywnych „Młodzież interpretuje wiersze Lipnowskiej Grupy Literackiej”, podczas których kilkunastu młodych adaptatorów czytała, rysowała, fotografowała, konstruowała scenografię i przedstawiała wybrane wiersze, między innymi „Bosy Antek”, „Jesteś”, „Wędrówki” i utworu bez tytułu Jacka Urbanka.
W 2024 roku powstało w ramach projektu kilkadziesiąt małych opowieści, utrwalonych muralem w Kowalu, magiczną ceramiką i kreatywnymi konstrukcjami w Kłóbce, Lubieniu Kujawskim, Łącku, Włocławku oraz performatywnymi występami w Lipnie i Skępem. Ideą projektu jest wspólna praca młodych osób z artystami, zachęcająca do czytania i zabawy z językiem polskim. Poprzez wspólne tworzenie adaptacji polskiej literatury, chcemy zainspirować do odkrywania, poznawania, utrwalenia, upowszechnienia polszczyzny, czytelnictwa i twórczej ekspresji.
Wspólnie z Zespół Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim, Izba Pamięci w Lubieniu Kujawskim, Centrum Kultury w Lubieniu Kujawskim, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka”, Miasto Kowal, Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, Stowarzyszenie Aktywny Kowal, Kowal W Obiektywie, Kowalan Portret Historyczny, Miejska Biblioteka Publiczna w Kowalu, Robert Pawelec – KinoProjekt, Sławomir Pawlak, Lodogród – Lody Rzemieślnicze, Lipnowska Grupa Literacka, Biblioteka Publiczna w Lipnie, Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie, Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie, Szkoła Montessori we Włocławku, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści / Storyteller Museum, Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Kłóbce, Leśna Baza Łącko, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerzy z Inowrocławia, Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku, Zespół Szkół w Kowalu, Zespół Szkół Akademickich we Włocławku, Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.