Spacery włocławskie to wędrówki po mieście znanym i nieznanym. Proponujemy ścieżki, którymi podążać mogą mieszkańcy i turyści. Zarówno mijane codziennie miejsca „znane z widzenia”, jak i te ukryte przed oczami przechodnia, schowane w bramie, podwórku, w bocznej ulicy.
Spacerownik włocławski, czyli podręczny przewodnik po Włocławku, z założenia przybliża różne oblicza miasta. Włocławek pełen dymu z kominów „Celulozy” i zapachu kawy zbożowej, wypełniony wielokulturowym gwarem i wyciszony w pochmurny dzień. Miasto biskupów, fabrykantów, robotników i artystów.
Zabierzemy państwa do Włocławka z czasów wczesnego średniowiecza, XIX wieku, okresu międzywojnia, jak i tego dzisiejszego, „sprzed chwili”. Spacery włocławskie to równocześnie spotkania z mało znanym, intrygującym, ale i często trudnym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Trasy Spacerów dotykają Pamięci, a także Niepamięci o materialnych i niematerialnych śladach przeszłości.
Spacerownik składa się z opowieści o Włocławku opracowanych przez jego mieszkańców, badaczy, pasjonatów historii, zarazem znakomitych gawędziarzy: Krzysztofa Cieczkiewicza, dr. Tomasza Dzikiego, prof. Michała Pszczółkowskiego, Mirosławę Stojak, Henryka Wasilewskiego i Tomasza Wąsika.
Do 2023 roku zrealizowaliśmy dziewiętnaście tras spacerowych po Włocławku, a także kilkanaście spacerów w innych miejscowościach na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej. Planujemy kolejne, autorskie wędrówki lokalne, zapraszając zarazem do włóczęgi ze Spacerownikiem. Tak! Włóczęgi, spacerów, kontemplowania miasta, niczym Flâneur (fr. włóczęga, spacerowicz, łazik) –człowiek przechadzający się po mieście bez wyraźnego celu, kontemplujący napotykane, przygodne piękno, równocześnie wytrawny obserwator życia. Do takich właśnie spacerów zapraszamy!
Justyna Marcinkowska
Fundacja Ari Ari