Cukrownia w Choceniu [Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej]
01.12.2018
Materiały wideo

Cukrownia w Choceniu wybudowana w 1914 roku z inicjatywy Ziemiańskiego Koła Czerniewickiego, jako projekt Tadeusza Findeisena (1875 – 1948), zasłużonego działacza gospodarczo – przemysłowego, właściciela Śmiłowic, wieloletniego Prezesa Zarządu Spółki Akcyjnej Fabryki Cukru „Choceń”. W składzie pierwszych zarządów znaleźli się także działacze ziemiańscy i właściciele majątków na Kujawach: Lucjan Morzycki, Aleksander Higersberger, Kazimierz Około-Kułak,Ignacy Kretkowski, Zygmunt Komecki, Michał Bojańczyk i Paweł Jarnuszkiewicz. Cukrowania Choceń nie przetrwała zapaści gospodarczej z początku lat 30. XX wieku (Wielki Kryzys) i została zamknięta w 1935 roku.

Choceń (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Choceń).
fot. Marta Wasilewska

[tytuł projektu]
Młyny, cukrownie, spółdzielnie. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej

Organizator: Fundacja Ari Ari
Finansowanie: Muzeum Historii Polski, w ramach programu pt. Patriotyzm Jutra 2018

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.