Stanisława Staśkiewicz

legenda kurpiowskiego wycinankarstwa

29.05.2017

Kurpie

Stanisława Staśkiewicz – legenda kurpiowskiego wycinankarstwa w filmie Mazowiecki Szlak Tradycji!

Współpracujemy z Mazowieckim Szlakiem Tradycji, pomagając w dokumentacji i przygotowaniu kolejnych materiałów. Polecamy kolejny z opublikowanych filmów, poświęcony słynnej twórczyni.

Mazowiecki Szlak Tradycji (Facebook) film: Stanisława Staśkiewicz – twórczyni kurpiowska

„Pani Stanisława Staśkiewicz pochodzi z rodziny Dawidów, z której wywodzi się wielu uznanych twórców ludowych. Wycinaniem zajmuje się od 1968 roku i ta dziedzina jest jej sztandarową. Swoje umiejętności nabyła od rodziny męża, ale z upływem czasu udoskonaliła je o własne, wyjątkowe formy twórcze. Wykonuje również kwiaty do bukietów, zdobi pisanki, lepi byśki. Jak każda kobieta z jej pokolenia potrafi tkać na krosnach. Mieszka w wielopokoleniowym domu wspólnie z rodziną syna, który jest sołtysem Strzałek. Swoje umiejętności przekazuje wnuczkom, które z powodzeniem tworzą wycinanki i piszą pisanki” (…)

„Jest mistrzynią zarówno miniatur, jak i dużych form. W swoich wycinankach powiela dawne wzory, ale także wprowadza swoje. Wycina leluje, gwiazdy, wielopoziomowy rzędowy las i postacie Kurpiów. Prowadzi osobiste archiwum wzorów, które opatrzyła wzruszającym przesłaniem. Każdy motyw, który stosuje, jest wycięty i włożony w kopertę – „to dla dzieci” – mówi – „żeby wiedziały, że tu nie ma oszukaństwa, wszystko prawdziwe”. Zbiór opisała odręcznie: „Staśkiewicz Stanisława. Formy do wycinanek do odrysowania, do wszystkich, małe i duże ptaki, szopki małe i duże. Wszystko zostawiam Wam: Sebek, Kasia, Gabrysia, Iza. Proszę, zachowajcie…”

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Kultury, Promocji i Turystyki.

Projekt „Zwiększenie dostępności do kultury poprzez utworzenie Mazowieckiego Szlaku Tradycji” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

Fundacja Ari Ari

Zajmujemy się przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości, uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem. Współtworzymy działania edukacyjne, badawczo-naukowe i społeczne, zawsze otwarte, synkretyczne i interdyscyplinarne.

Celem Fundacji Ari Ari pozostaje służba ludziom, bez względu na ich pochodzenie i status, wydobywanie najcenniejszych przejawów aktywności człowieka oraz pomoc ponad wszelkimi granicami.

Wesprzyj nas

Realizujemy projekty aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.